33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Домашен мелем со само 3 состојки: Длабоко ја хидрира кожата и може да спречи формирање на стрии! (РЕЦЕПТ)

Најчитани вести

Стриите се оштетување на сврзното ткиво што се јавува поради брзото истегнување на кожата, а може да се дефинираат и како лузни. Стриите најчесто се појавуваат на местата на телото кои се најмногу изложени на истегнување, како што се стомакот, колковите, градите и задникот.

Најчесто се јавуваат за време на бременоста или поради ненадејно губење или зголемување на телесната тежина.

Овој домашен крем може да даде задоволителни резултати ако го користите редовно. Длабоко ја хидрира кожата, а негуваната кожа е помалку подложна на овој естетски проблем. Покрај тоа, може да спречи ширење на постојните струи.

Препорачливо е да се нанесува превентивно за време на бременоста со цел да се минимизира ризикот од развој на стрии.

Потребни состојки:

1 лажица масло од пченица (10 g)
1 лажица маслиново масло (25 g)
1 лажица гел од алое вера (20 g)

Подготовка:

Добро измешајте ги сите состојки и потоа нанесете ги на кожата со кружни движења. Оставете кремот да стои на кожата најмалку 15 минути, а потоа избришете го со крпа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com