22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Докторката Алма од Подгорица мртво дете врати во живот

Најчитани вести

Педијатарот Алма Дрешевиќ која успеа да го врати во живот детето кое проголтало шаховска фигура и кое не давало знаци на живот, покажа дека не само што е голем доктор, туку и голем човек. Таа не се откажувала од тоа да го спаси детето дури и кога се чинело дека веќе нема надеж. Докторката, така стана херој на Црна Гора, но и на целиот Балкан.

Дрешевиќ изјавила дека минатиот четврток во околу 19 часот во болницата било донесено дете од страна на комшија кое не давало знаци на живот, а со него била и неговата мајка која вриштела.

„Дете на возраст од една година и пет месеци проголтало шаховска фигура – пион. Бидејќи детето веќе не даваше знаци, немав прилика да размислувам што да направам. Во тој момент само знев дека треба некако да ја извадам фигурата затоа што секунди беа во прашање. За среќа, успеав да ја вовлечам раката со тоа што шаховската фигура нема да го уништи хранопроводот и ја извлеков фигурата“ – изјавила Дрешевиќ.

А потоа, како што додава таа, почнала борбата за живот.

„Кога ја извлеков фигурата, морав да правам реанимација уста на уста и масажа на срцето. По две реанимации, го слушнав чукањето на срцето. Кога го направив третиот циклус на реанимација, прво срцето почна да чука, но морав да продолжам, затоа што детето не дишеше“ – раскажува Дрешевиќ.

По четири пати давање на вештачко дишење детето зело воздух и почнало да дише.

„Во тој момент знаев дека детето е спасено. Итаната помош веќе беше на пат. Срцето работеше, детето дишеше. Мислев дека треба да биде на респиратор. Но, за моја среќа не беше така. Добив информација дека детето уште од саботата е пуштено дома. Најголемото задоволство кое можев да го доживеам е тоа што детето преживеа и што е добро“ – изјавила Дрешевиќ.

Таа истакна дека најважниот член на тимот е медицинската сестра.

– На мене мојата медицинска сестра неизмерно ми помогна. Кога сестрата не е паничар, кога сестрата слуша она што докторот и го кажува голема е шансата да се случи успех. Знам дека секој мој колега би реагирал исто како и јас. Кога гледате дека секоја секунда што ја губите може да го однесе детето, нема размислувања и тука мора да се работи, изјави Дрешевиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com