18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Доколку се смени Уставот, албанскиот претседател со народот ќе влезе во Собрание?

Најчитани вести

По најавите од страна на владејачкото мнозинство во Албанија, дека ќе го сменат Уставот во надлежностите за давање заклетва кај шефот на државата, реагираше Теди Блуши, портпарол на претседателот Илир Мета.

Тој најави дека доколку се случи тоа „ претседателот ќе биде во Собрание заедно со народот“.

– Во врска со најавата неуставнот Парламент да одлучи да ги одземе уставни ингеренции на претседателот, единствената легитимна институција во државата, сакам да ве информирам дека истиот ден кога тоа ќе се случи, претседателот ќе биде присутен таму, но заедно со албанскиот народ, напиша Блуши на својот Фејсбук профил.

Иницијативата за смена на уставот мнозинството ја почна на вонредна седница на Парламентот и изгласа резолуција, откако Мета ги повика граѓаните „да ја преземат судбината на државата во свои раце“.

Тој на вонредна прес-конференција,пред два дена истакна дека како претседател ќе биде бранител на Уставот и ќе се спротивстави на сите обиди за уништување и антидемократско однесување во земјата.

Според него, Албанија не може да се управува со резолуција, туку со Устав. Мета исто така рече дека Албанците нема да дозволат нова диктатура.

– Албанците треба во своите раце да ја преземат судбината на оваа држава, во одбрана на Уставот. Уставот е црвената линија. Претседателот ќе биде во директна нејзина одбрана. Претседателот ќе побара референдум за да ја одбрани Републиката, за да се одлучи дали ќе се врати во нова диктатура, порача Мета.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com