20.8 C
Skopje
Monday, September 27, 2021

Доколку се двоумите, оваа информација може да ви помогне да одлучите: Еве кои вакцини се НАЈПОПУЛАРНИ

Најчитани вести

Се повеќе граѓани се одлучуваат да се вакцинираат против коранавирусот

Руската вакцина против Корона вирусот „Спутник В“ (Sputnik V) го достигна второто место меѓу вакцините против Ковид-19 во Светот по бројот на земји во кои е одобрена, надминувајќи ја „Фајзер“, објавено е на официјалниот профил на руската вакцина на Twitter.

– „Спутник В“ е втора најпопуларна вакцина против коронавирусот според бројот на одобренија издадени од регулаторите. Ви благодариме за довербата! – напишаа креаторите на руската вакцина.

Светски лидер меѓу вакцините според бројот на одобренија е вакцината на британската компанија „АстраЗенека“, која досега е регистрирана во 49 земји.

Следува „Спутник В“, одобрена во 45 земји со вкупно население од над 1,2 милијарди луѓе. На трето место е вакцината на американската компанија „Фајзер“, која е регистрирана во 43 земји. Потоа следат трите кинески вакцини – „Синофарм“ (18 земји), „Синовак“ (16) и „КанСино“ (четири земји). На осмото место е вакцината „Џонсон и Џонсон“, која досега е одобрена од четири земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com