-4.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Доколку дланките и стапалата постојано ви се ладни тоа може да укажува на овие 4 заболувања

Најчитани вести

Успорената работа на штитната жлезда може да доведе до успорување на метаболизмот, а често е проследена со ладни екстремитети или пак чувство на студенило.

До чувство на ладно доаѓа поради процесите со помош на кои што се одржува температурата на виталните органи. Меѓутоа, доколку рацете и стапалата постојано ви се ладни, тоа може да укажува на некои здравствени проблеми.

Анемија

Доколку освен студените раце чувствувате и некои други симптоми, како на пример умор, главоболка и малаксаност, проверете го нивото на железо во крвта. Железото е главна состојка на хемоглобинот, молекула која пренесува кислород во крвта и дава црвена боја.

Дијабетес

Студените дланки и стапала можат да бидат прв знак за дијабетес. Дијабетесот остава последици на крвотокот, како и на нервниот систем, па често е проследен со оваа појава. Постојано сте жедни, многу јадете, а не се дебелеете или пак слабеете, задолжително проверете го нивото на шеќер во крвта.

Штитна жлезда

Успорената работа на штитната жлезда доведува до успорување на метаболизмот, а често е проследена со ладни екстпремитети или пак чувство на студ. Уморот, летаргијата, поспаноста, успореноста на зборувањето и движењето, како и неподнослива висока телесна температура се јасни знаци за ова пореметување.

Стрес

Стресот исто така може да биде причина за студените раце и стапала. Тој го зголемува адреналинот, хормонот кој се произведува во надбубрежната жлезда кој што ги стеснува крвните садови, па циркулација е послаба, а рацете и стапалата ви се поладни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com