21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Дозите на Спутник кои ги произведува Италија ќе се најдат на пазарот најрано на крајот на годината

Најчитани вести

Дозите на руската вакцина Спутник V против ковид-19 кои во Италија ги произведува фармацевтската компанија Адиен Фарма и Бајотек, нема да бидат достапни на пазарот барем до крајот на 2021 година, објави во петокот новинската агенција ТАСС.

Државниот фонд на Москва потпиша договор со Адиен оваа недела, кој ќе мора да биде одобрен од италијанските регулатори пред да започне производството.

Исто така беше објавено дека се постигнати договори со производствени погони во Шпанија, Франција и Германија.

Договорите за производство се најновиот показател дека некои компании би можеле да продолжат со плановите без да чекаат регулаторот на Европската унија, Европската агенција за лекови (ЕМА) да го одобри Спутник V.

„Компанијата ќе произведува серии за продажба дури кон крајот на 2021 година“, рече Антонио Франческо Ди Наро, претседател на луганскиот Адиен, пренесе ТАСС.

Ди Наро рече дека компанијата сепак мора да го заврши процесот на размена на технологија за производство на Спутник V, да го тестира неговото производство и да ги пренесе податоците на националните регулатори пред да започне продажбата на вакцината.

Научниците тврдат дека руската вакцина е скоро 92 проценти ефективна, покажуваат резултатите од доцната фаза на студијата на вакцината, објавени овој месец од медицинското списание Лансет.

Спутник V веќе е одобрен или се чека негово одобрување во три членки на ЕУ – Унгарија, Словачка и Чешка. Официјални претставници на ЕУ рекоа дека Брисел може да започне преговори за потенцијална набавка на таа вакцина доколку тоа го побараат најмалку четири членки на блокот.

Официјална претставничка на ЕМА, Криста Виртумер-Хоче минатата недела ги повика членките на ЕУ да се воздржат од издавање одобренија за итна употреба на руската вакцина, се додека агенцијата во целост не ја испита нејзината безбедност и ефикасност, по што производителите на Спутник V побараа јавно извинување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести