21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Додик: Република Српска сака независност како и Косово

Најчитани вести

Српскиот член во Претседателството на БиХ, Милорад Додик, изјави дека Република Српска ги има истите амбиции за независност како и Косово и дека целосно го поддржува официјален Белград, кој инсистира на создавање заедница на српски општини.

„Оние коишто ја туркаат приказната за независност на Косово мора да сметаат дека Република Српска го сака истото тоа, без оглед на тоа што други очекуваат дека тоа не е така“, рече Додик на прашањето да ја искоментира изјавата на поранешниот косовски министер за надворешни работи Беџет Пацоли, кој на српскиот претседател Александар Вучиќ му пораќа дека има само една можност да ја признае независноста на Косово, затоа што тоа е реалност.

Додик додаде дека Република Српска и локалните Срби ја поддржуваат Србија и нејзините власти во однос на Косово. Додик објасни дека секое решение на Косово мора да ја вклучи заедницата на српските општини.

Според него, Босна и Херцеговина нема да го признае Косово поради позицијата на Република Српска. „Се разбира, БиХ не го призна Косово, ниту, пак, има намера да го признае, бидејќи Република Српска не сака двојни стандарди тука“, рече Додик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com