Home » Додека трае штрајкот во Холивуд, Кијану Ривс го собра стариот бенд, го најавија првиот албум и турнеја

Додека трае штрајкот во Холивуд, Кијану Ривс го собра стариот бенд, го најавија првиот албум и турнеја

by Lina Muslija

Ѕвездата се врати на својата музичка кариера среде штрајкот на актерите. Тој повторно се приклучи на членовите на групата Dogstar, која ја основа во 1991 година како бас гитарист и придружен вокал.

Кијану Ривс ја формираше групата Dogstar со Роберт Меилхаус, кого го запознал во самопослуга и се зближиле поради хокејот, а подоцна им се придружија и Брет Домроуз и Грег Милер. Активни беа од 1991 до 2002 година, а покрај бројните концерти, издадоа едно ЕП „Quattro Formaggi“ од 1996 година и два албума – „Our Little Visionary“ исто така од 1996 година и „Happy Ending“ од 2000 година.

Меѓу другите беа на турнеја и со Бон Џови, а отворија концерт и за Дејвид Боуви. Како што актерот стануваше сè позафатен и славен, му беше тешко да балансира помеѓу филмот и музиката, па во 2002 година го напушти бендот, кој потоа се распадна. Подоцна свиреше со Мејлхаус во бендот Becky, но и ги напушти по една година.

По пауза, Dogstar повторно се обедини за музичкиот фестивал BottleRock Napa Valley овој мај, а во вторникот го отсвиреа својот концерт во The Roxy во Лос Анџелес.

https://www.tportal.hr/media/thumbnail/w600/2055997.jpeg

Таму тие премиерно го изведоа својот нов сингл „Everything Turns Around“, најавувајќи го нивниот нов албум Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees, кој треба да биде објавен на 6 октомври преку сопствената продукциска куќа на Dogstar, Dillon Street.

За насловниот сингл рекоа дека „има возбудлива порака и позитивна атмосфера“ и дека „тоа е една од нивните омилени песни за свирење во живо“. Dogstar исто така планира турнеја од 25 шоуа во Северна Америка и Јапонија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More