14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Додатоци на протеински шејкови кои ќе го забрзаат топењето на масните наслаги

Најчитани вести

Понекогаш слабеењето може да изгледа како невозможна мисија, но додавањето на протеински смути во вашата исхрана може да направи разлика, се додека знаете кои состојки се идеални за да постигнете резултати.

Смути со протеини треба да содржи мешавина од здрави состојки и дополнителна доза протеински прав или состојка со висока содржина на протеини. Понекогаш може да се случи да направите неколку погрешни чекори, така што виновниците сакаат премногу шеќер или состојки што предизвикуваат надуеност и задржување на водата може да го поништат целиот ваш труд и напор.

Постои тајна во влакната

Eating healthy during a pandemic | Physician's Practice

Наоѓањето едноставни и нискокалорични начини на кои можете да ги намалите маснотиите во стомакот не е само трик. „Јас секогаш препорачувам протеински шејкови со растителни влакна за да помогнам во слабеењето“, рече Моргин Клер, регистриран диететичар. “Влакната се клучни за губење на тежината; помагаат да се создаде чувство на ситост и го промовираат здравјето на цревата. Се покажа дека влакната помагаат во регулирање на апетитот. Препорачувам клиенти да направат домашен протеински шејк со здрав извор на влакна од овошје и зеленчук”.

Healthy eating basics | Heart and Stroke Foundation

Додадете малку јаболков оцет

Експертите велат дека јаболков оцет може да помогне во намалување на шеќерот во крвта, додека други тврдат дека може да помогне во согорувањето на килограмите директно. Навистина е одличен додаток кога треба да подготвите протеински смути што помага да го израмните стомакот. „Јаболков оцет ја намалува киселоста и го поддржува здравјето на цревата“, вели др. Рави Авиана.

Користете малку куркума

Wirkung von Kurkuma: Noch besser als Ingwer? | BRIGITTE.de

„Куркумата е најсилна антиинфламаторна природа“, вели др. Авиана. Запомнете, секое зголемување на телесната тежина, но особено во областите кои тешко се топат како стомакот, глутеусот, бутовите, трицепсот, вратот и брадата е директно поврзана со здравјето и функцијата на лимфниот систем. Куркумата е една од најважните помошни состојки кои му помагаат на вашиот лимфен систем да ја заврши работата наместо вас, а не против вас, што е клучен фактор за слабеење, изглед помлад и подобрување на физичкото, менталното, емоционалното и сексуалното здравје

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com