4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Доаѓа нов електричен СУВ на Ford – ќе има домет до 500 км.

Најчитани вести

Новиот електричен SUV на Ford конечно излегува од сенка. Позициониран помеѓу електричната Puma и Mustang Mach-E, ќе пристигне во 2023 година и би можел да има опсег од околу 500 километри. До 2024 година треба да има осум целосно електрични возила во понудата на Ford.

Палетата на возила со мотори со внатрешно согорување на Ford постепено се намалува за претстојното пристигнување на новото семејство на електрични теренци. Затоа се чини дека дојде време Ford да ги промовира своите 100% електрични возила и да стане „зелен“.

Покрај веќе објавената електрична Puma, американскиот производител ќе има и кросовер со средна големина планиран за 2023 година.

За неколку часа, претставниците на Ford објавија две различни фотографии тизери од истиот модел. Поточно, фотографијата што ја открива црната силуета на автомобилот беше објавена на профилот на LinkedIn на Питер Зилиг, главен маркетинг директор на Ford Europe.

Друга слика беше објавена на Твитер од Мартин Сандер, управниот директор на Ford Model e Europe. Деталите за овој мал SUV сè уште не се познати, но веќе се знае дека ќе биде поголем од Puma и дека ќе се базира на платформата MEB, развиена од групацијата Volkswagen.

Според некои гласини, овој нов Ford би требало да има автономија од околу 500 километри. Офанзивата на Ford на електрични теренци и кросовери нема да запре само на овој модел (чие име сè уште останува мистерија).

Се чини дека спортски кросовер, помал од Mustang Mach-E, ќе биде претставен до 2024 година и дека би можел да биде поврзан со Volkswagen ID.5, бидејќи повторно би ја делеле истата платформа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести