9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Дневен ковид-биланс: 468 новозаразени и 7 починати

Најчитани вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 4.295 тестирања, регистрирани се 468 нови случаи на COVID-19, а 7 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

Скопје 227
Куманово 41
Штип 26
Велес 23
Охрид 23
Кавадарци 16
Струмица 13
Кочани 11
Крива Паланка 11
Прилеп 11
Битола 8
Гевгелија 7
Радовиш 7
Свети Николе 7
Виница 5
Пробиштип 5
Тетово 5
Струга 4
Валандово 3
Неготино 3
Ресен 3
Богданци 2
Кичево 2
Кратово 2
Гостивар 1
Македонски Брод 1
Македонска Каменица 1

Регистрирани сe 284 оздравени пациенти од: Скопје – 149, Куманово – 28, Кавадарци – 14, Велес – 13, Битола – 10, Шип – 9, Струмица, Кичево и Гостивар – по 7, Прилеп и Кочани – по 6, Свети Николе и Валандово – по 5, Гевгелија, Виница и Кратово – по 3, Делчево и Неготино – по 2, Крива Паланка, Радовиш, Ресен, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 7 лица: 2 од Скопје (61г, и 91г), по 1 од Кочани (74г), Виница (69г), Кичево (56г), Прилеп (73г) и Струмица (69г).​ Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица содијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 15.09.2021 до 30.09.2021 година. Починатите лица се 3 лица од Битола и 1 од Скопје, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com