18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Димовски: Пендаровски да излезе од својот партиски дрес

Најчитани вести

Oчекувавме од страна на господинот Пендаровски во своето прво обраќање спрема Собранието на Република Македонија да проба да гради мостови. Очигледно господинот Пендаровски не е излезен од чевлите на СДСМ и денес со својот говор наместо да понуди градба на мостови и она што самиот го зборуваше, помирување, тој само успеа да ги продлабочи поделбите во општеството, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Тој, во името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, му порача на Пендаровски дека седум месеци вршење на функцијата претседател на државата се сосема доволни да излезе од својот партиски дрес како долгогодишен претпознатлив лик на СДСМ и како носител на листа на СДСМ на парламентарните избори.

Според Димовски, очигледно Пендаровски покомотно се чувствува кога ги зазема партиските позиции на СДСМ и кога ја врши функцијата портпарол на Владата, и портпарол на СДСМ, иако самиот потенцирал дека во последните неколку години поделбите во нашето општество се продлабочени.

„Слушнавме премногу празни зборови, за жал, не слушнавме што конкретно е направено во овие 7 месеци. Нема конкретни дејства, нема конкретни активности. Чувме многу дијагнози, но не слушнавме лек. Слушнавме многу оправдувања и релативизирања на проблемите со кои се соочуваат граѓаните, но не слушнавме конкретни планови, стратегии туку слушнавме оправдувања за погрешните владини полики, во меѓународните односи, во правосудството, а дури и во заштитата на животната средина“, рече Димовски.

Пратеникот додаде дека Пендаровски не кажал ништо и за неговите, како што рече Димовски, неодмерени изјави во последните неколку месеци во однос на статусот на нашиот национален и државен херој Гоце Делчев, во однос на обвинувањата дека младите се виновни што се иселуваат од државата.

„За жал, морам да потенцирам и дека за оние неколку идеи коишто господинот Пендаровски денеска ги соопшти пред Собранието, нема никакви консултации со опозицијата и пратениците, што дополнително говори дека станува збор за претседател којшто ќе продолжи, за жал, да ја извршува својата функција во насока на исполнување на очекувања од партијата к што го предложи и избра за претседател на Република Македонија“, рече Димовски.

Тој кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се разочарани од Пендаровски, а со нивното присуство на седницата на која се обрати претседателот покажале позитивен пример.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com