9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Димовски до судијата за „Талир“: Има многу судски рочишта, невозможно е да ги следим

Најчитани вести

Кривичниот суд и обвинетите во предметите на специјалното јавно обвинителство и понатаму во расправа поради големиот број рочишта и термините за закажување на судењата.

Откако по којзнае којпат се одложи стартот за судскиот предмет „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, судијата Осман Шабани наредното рочиште го закажа за почетокот на септември.

На ова приговор имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој рече дека во септември имаат премногу закажани рочишта по другите предмети. Димовски побара наредното рочиште да биде закажано за октомври, но судечкиот совет не го прифати неговото барање.

„Судија мора да имаме и ние услови да ги следиме предметите. Во септември имаме многу закажани рочишта за ‘Титаник’“, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ.

Судијата Осман Шабани му се обрати на Димовски велејќи дека предметот „Титаник“ е важен, но и дека предметот „Талир“ треба да се води.

Првото рочиште за случајот „Талир“ се одржа на 18 февруари, но од тогаш судењата за овој предмет беа одложувани дури 8 пати поради различни причини како отсуство или болест на обвинетите.

Во предметот „Талир“ обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и перење пари. Обвинети се и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска само за делото перење пари.

За истото дело, како правен субјект со обвинението опфатена е и ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести