8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Димитров ќе реферира за надворешната политика пред матичната собраниска комисија

Најчитани вести

Собраниската Комисија за надворешна политика денеска на седница треба да расправа за извештајот на министерот за надворешни работи Никола Димитров за спроведувањето на надворешната политика.

Димитров и Османи вчера на тематска седница за евроинтеграциските процеси во државава на собраниската Комисија за европски прашања дебатираа за недобиениот датум за почеток на членство со Европската унија се осврна на тоа каде лежи одговорноста за последната одлука на ЕС.

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред да започнат обраќањата на Османи и Димитров ја напуштија седницата на Комисијата, откако пратеникот Антонијо Милошоски ја оцени денешната седница на Комисијата како владина забава. Тој повика на дебата за оваа тема утре во Комисијата за надворешни работи и го покани таму да дојде министерот за надворешни работи Димитров.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести