32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Димитров: „Рекет“ и законот за ЈО се клучни за преговори со ЕУ

Најчитани вести

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, пред почетокот на Амбасадорски совет во МНР, изјави дека донесувањето на законот за јавно обвинителство и водењето транспарентна, непристрасна истрага за случајот „Рекет“, се двете клучни работи кои многу ќе ни помогнат да добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври.

Според Димитров, последниве две години има интензивно, очигледно и драстично подобрување на состојбата во однос на евроинтеграцискиот процес и водењето на надворешната политика. Зголемени се посетите во земјава, но и оние на наши официјални претставници во земјите-членки на ЕУ.

„Има нешто што се сметаше за нерешливио. Тука направивме крупен исчекор, манифестиравме вистински, европски начин и решивме едно прашање што не држеше надвор од процесот на ЕУ и НАТО интгрирањето. Со соседите, во услови кога е светот разнишан, создадовме шанса и за ЕУ“, истакна Димитров.

Амбасадорски совет е на тема „Европската перспектива на Република Северна Македонија“. Според МНР кое го организира овој дводневен состанок, целта е да се направи пресек на досегашните и да се допрецизираат следните чекори, како и конкретни дипломатски активности во пресрет на одржувањето на Европскиот совет во октомври, кога се очекува да биде донесена одлука за почеток на пристапните преговори за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com