7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

ДИК ГО УСВОИ РЕВИДИРАНИОТ РОКОВНИК ЗА ИЗБОРИТЕ СОГЛАСНО ИЗМЕНИТЕ НА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК

Најчитани вести

Државната изборна комисија го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата на Изборниот законик, донесени од Собранието, а предложени од пратенички групи од владејачкото мнозинство и од опозицијата.

Со измените  се предвидува на локалните избори во октомври да можат да гласаат и лица на кои им истекол рокот на важност на лични карти, а се предвидува и рок за пријавување на лицата кои се позитивни на коронавирусот или се во самоизолација за гласање во домашни услови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com