1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

„Диво Насеље” денеска пред Врховен

Најчитани вести

Денеска во Врховниот суд треба да се одржи јавна седница за пресудата за случајот „Диво Насеље“. Предметот се најде пред највисокиот суд откако се поднесоа жалби против пресудата која пред две години ја потврди Апелацискиот суд во Скопје.

Со затворски казни осудени се вкупно 33 лица, а ослободителни пресуди добија четири лица. Судскиот процес се водеше за кривичните дела тероризам и терористичка организација.

Вооружениот напад се случи на 9 и 10 мај 2015 година и траеше повеќе од 20 часа. Животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили, а беа убиени и 10 членови на вооружената група.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести