14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Дефанзивна клиника на Атлетико – Роналдо без шут кон голот на Облак

Најчитани вести

Диего Симеоне ја постави тактиката, а неговите играчи беспрекорно ја спроведоа на теренот на „Олд Трафорд“. „Јорганџиите“ со дефанзивната перфекција, го победија Манчестер јунајтед со 1:0 (Ренан Лоди, 42,минута) и се пласираа во четврт-финалето.

Атлетико, најдобриот дефанзивен тим во последната деценија, успеа да ги неутрализира сите обид на играчите на Манчестер јунајтед. Она што успеа да помине покрај одбраната, успеа да го одбрани Јан Облак.

Еден податок најдобро покажува колку Атлетико беа импресивни во дефанзивата, Кристијано Роналдо не упати ниту еден удар кон голот на Облак и немаше ниту еден допир со топката во шеснаесетникот на противникот.

Само еднаш во 2015 година се случило, Роналдо, да нема допир со топката пред голот на противникот.

Трет пат во кариерата, во 90 минути не успеал да шутне кон противничкиот гол.

Претходно тоа му се случило во 2003 година, против Панатинаикос во дресот на Јунајтед и во 2011 против Барселона во дресот на Реал.

Роналдо, по 16 години ќе заврши една сезона без освоен трофеј. Манчестер јунајтед испаднаа од ФА, Лига купот и Лигата на шампионите, а во Премиер лигата, од трката за титулата испаднаа пред неколку месеци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com