10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Детали за бегството на авганистанскиот претседател: Рекол дека оди на состанок, па побегнал со хеликоптер

Најчитани вести

Би -би -си денеска разговараше со поранешната авганистанска пратеничка Елеј Ершад, откако талибанците ја презедоа контролата врз земјата.

Таа го нарече поранешниот претседател Ашраф Гани „кукавица“ поради бегството во соседен Таџикистан.

„Тој во неделата ја напуштил претседателската палата со хеликоптер, а претходно им кажал на своите колеги дека оди на состанок со министерот за одбрана“, објаснила Ершад.

„Толку сум лута што не можам да опишам со зборови. Ја напушти земјата и луѓето. Не знам зошто му верував и гласав за него“, додала поранешната пратеничка.

Вчера, помошник на поранешниот претседател за Би -би -си рече дека авганистанските лидери побарале од Гани да ја напушти земјата за да се избегне крвопролевање, додавајќи дека сега поранешниот претседател еден ден планира да се врати во Авганистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com