18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Дескоска: Судството крева глас само кога треба да се распределат пари

Најчитани вести

За жал гласот на судството го слушаме кога станува збор за распределбата на пари, тие имаат најмалку кредибилитет да зборуваат кога довербата во нив од граѓаните е на најниско ниво, порача министерката за правда, Рената Дескоска откако денеска судската администрација излезе на протест за додатоците на плата.

Навистина е непријатно, рече министерката, кога во рамки на судството се јавуваат конфликти, внатре меѓу различни групи за начинот на поделба на средства за кои самите одлучуваат што всушност значи гласност и конфликт за пари.

– Жално е што не слушнавме став од сферата на судството по однос на прашањата заради кои тие се со најниска доверба кај граѓаните. Очекувавме реакција и од судиите и од претседателите на судовите и од администрацијата таму за случаите за застарување на гонење во одредени постапки и каде криминалот остнаува неказнет. Очекувавме реакција и од судиите и од судската администрација за одредени сомневања за криминални активности на поединци во нивните редови за кои не видовме кривично гонење. Слушавме за примери во кои судски доставувачи возат подобри автомобили од некои судови, слушаме за бизнис зделки меѓу судии обвинители и адвокати и за тоа очекуваме реакција и од обвинителството и од судскиот совет. Но, за жал гласот од редовите на судството го слушаме само кога станува збор за распределбата на пари – порача Дескоска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com