21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Дескоска: Амнестијата за случајот 27-ми беше за уставните промени

Најчитани вести

На прашањето дали министерката Рената Дескоска или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија таа лично нема, но не може да гарантира за некој друг.

-Јас лично не, не верувам, не можам да коментирам за други, изјави Дескоска.

На оваа изјава на министерката, новинарот Гоце Михајловски го посочи случајот со ослободувањето од притвор во случајот „27-ми април“ на пратеникот Крсто Мукоски кој само неколку часа подоцна гласаше за промена на името, а токму Русковска го водеше.

-Случајот со уставните измени е случај, ситуација каде што видовме дека се правеше амнестија на дел од лицата кои учествувале на некој начин ама не насилно. Случај кој што јас лично како министер, како човек како професор можам да кажам дека стави голем товар на системот на правдата во нашата. На сите ни е јасно, тука сакам да бидам искрена и отворена дека тој закон за амнестија кој што беше донесен во тоа време и чекорите кои се преземаа беа чекори насочени кон уставните амандмани, вели таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com