1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје, Куманово и Прилеп – по 2, Гостивар, Крива Паланка, Кратово и Охрид – по 1.

Регистрирани се 18 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 11, Прилеп и Радовиш – по 2, Куманово, Битола и Кичево – по 1.

Не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 3.529 теста преку: ИЈЗ – 100, ЦЈЗ Скопје – 41, ЦЈЗ Битола – 36, ЦЈЗ Прилеп – 43, ЦЈЗ Тетово – 11, ЦЈЗ Куманово – 54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 9, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ „8 Септември“ – 8, Институт за микробиологија – 26, МАНУ – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 217, „Авицена“ – 277, „Биотек“ – 598, „Систина“ – 120, лабораторија „Лаор“ – 197, „Синлаб“ – 37, „Ремедика“ – 51, „Плодност“ – 80, „Генеа“ – 133, „Никоб лаб“ – 864, „ВФВ медикал“ – 36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 588.

Досега во земјата се направени вкупно 844.654 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.593, бројката на оздравени пациенти е 149.708, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 413.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.629, Активни 158
Куманово 8.874, Активни 50
Прилеп 8.324, Активни 32
Тетово 7.239, Активни 32
Битола 6.304, Активни 15
Велес 5.471, Активни 3
Гостивар 5.181, Активни 14
Кавадарци 5.153, Активни 0
Охрид 5.015, Активни 23
Штип 4.960, Активни 3
Струмица 4.114, Активни 7
Струга 2.981, Активни 4
Кочани 2.791, Активни 4
Кичево 2.588, Активни 33
Гевгелија 2.195, Активни 2
Неготино 2.184, Активни 3
Свети Николе 1.523, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.223, Активни 3
Радовиш 1.161, Активни 5
Берово 1.029, Активни 0
Делчево 973, Активни 4
Дебар 941, Активни 2
Виница 886, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 4
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести