22.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Десетици загинати во стампедо на верски фестивал во Израел

Најчитани вести

Десетици луѓе загинаа во стампедо на верскиот фестивал Лаг Б’Омер во северниот дел на Израел во петокот вечерта, објавија локалните медиуми, а премиерот Бенјамин Нетанјаху ја нарече несреќата голема трагедија.

Лекарите потврдија дека 103 лица се повредени, вклучително и десетици лица со фатален исход, на фестивалот Лаг Б’омер во подножјето на планината Мерон, каде што десетици илјади ултраортодоксни Евреи се собираат на гробница од 2 век на еврејскиот мудрец на годишното чествување на неговата смрт.

Гробницата на рабинот Шимон Бар Јохаи е едно од најважните светилишта во еврејскиот свет, а овогодинешниот собир во знак на одбележување на неговата смрт е најголемиот во Израел откако се појави пандемијата на коронавирусот.

Медиумите јавуваат за 44 починати. Полицијата нареди евакуација на аџиите.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Твитер напиша дека станува збор за голема трагедеија. „Сите се молиме за благосостојбата на жртвите“, рече тој.

Религиозниот собир беше организиран и покрај противењето на здравствените власти, кои беа загрижени за ризикот од ширење на инфекцијата со Ковид-19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести