26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Дер Лајен денеска ќе го соопшти составот на Европската комисија

Најчитани вести

Претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лејен, која во ноември ќе го преземе раководството со извршната институција на Брисел , го состави својот тим.

На нејзината листа, која ќе раководи со ЕУ во наредните пет години има до сега најголем баланс меѓу мажите и жените.

Така од 27- те кандидати за еврокомесари, 14 се мажи и 13 се жени. На листата се најде и поранешниот италијански премиер Паоло Џантилони.

Австрија го делегира досегашниот еврокомесар за проширување Јоханес Хан , кој е на листата на новата претседателка , но засега не се знаат функциите освен дека шеф на дипломатијата и заменик на Могерини ќе биде Шпанецот Жозеф Борел .

Британија не одреди свој кандидат за член на комисијата. Денеска Фон Дер Лејен на прес конференција ќе го претстави составот на новата ЕК , но нејзиниот тим најпрвин ќе треба да добие согласност од европскиот парламент.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com