14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

Најчитани вести

Холандскиот фудбалски репрезентативец, Мемфис Депај постигна два гола во квалификациите за СП 2022 против Гибралтар (6:0).

Дваесет и седумгодишниот напаѓач се запиша 14 пати во листата на стрелците во 2021 година, со што постави нов рекорд за националниот тим во голови за една календарска година.

Депај го собори досегашниот рекорд на Патрик Клајверт од 12 гола поставен во во 2000 година.

По осум кола во Г-групата, Холандија е лидер со 19 бода, пред Норвешка со 17, трета е Турција со 15.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com