32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Денес се регистрирани 336 нови случаи на Ковид-19

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 1964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 145

-Кавадарци 27

-Охрид 25

-Прилеп 17

-Тетово 15

-Куманово 13

-Велес 13

-Битола 12

-Делчево 10

-Струга 10

-Гостивар 7

-Гевгелија 5

-Берово 5

-Струмица 4

-Ресен 4

-Радовиш 4

-Кичево 3

-Свети Николе 3

-Неготино 3

-Крива Паланка 2

-Пробиштип 2

-Македонска Брод 2

-Крушево 2

-Демир Капија 2

-Кочани 1

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (53,61,81,84 и 86г), по еден од Кавадарци (72г), Гостивар (61г), Кочани (49г), Охрид (83г) и Прилеп (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти од:

-Скопје 213

-Прилеп 27

-Куманово 23

-Кавадарци 23

-Тетово 17

-Велес 15

-Штип 12

-Кочани 9

-Дебар 7

-Крива Паланка 5

-Радовиш 5

-Битола 4

-Кичево 4

-Гостивар 3

-Берово 3

-Демир Капија 3

-Свети Николе 2

-Гевгелија 2

-Пробиштип 2

-Кратово 2

-Охрид 1

-Неготино 1

-Македонски Брод 1

-Крушево 1

Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91891, бројката на оздравени пациенти е 80393, на починати е 2831, а бројот на активни случаи изнесува 8667.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com