-7.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Денес бројката на новозаболени е 880, Филипче укажува на тренд на намалување

Најчитани вести

Трендот на намалување на бројот на новозаболени кој почна минатата недела, продолжуваа и оваа. Министерот за здравство, Венко Филипче, денес извести дека се намалува факторот на преносливост на вирусот што укажува дека бројките ќе се намалуваат.

„Р- факторот на преносливост е намален на 0,9. Искуството од претходните бранови ни покажа дека прво се намалува факторот на преносливост, па потоа почнуваат да паѓаат бројките и да се намалува притисокот во болниците. Денес бројките се под 900, имаме 880 нови случаи“, рече министерот Филипче.

За големата смртност на пациентите тој, како и многупати досега, кажа дека најголем број од починатите се невакцинирани, а имале и претходни заболувања на кардиоваскуларниот систем белите дробови, долго се лекуваат надвор од болнички услови и доаѓаат во болница со лоши параметри и многу ниска сатурација.

Починатите кои биле вакциирани, пак, министерот Филипче тврди дека имале претходни заболувања како карцином, нерегулиран дијабет или хируршки интервенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com