17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Денеска уште 262 новозаразени, почина еден пациент

Најчитани вести

Уште 262 позитивни од 2.225 тестови и еден починат од Ковид се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број нови позитивни, 39 се реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (87г)со коморбидитет, во болнички услови.

Новозаразените се во Скопје – 138, Битола – 25, Кавадарци – 17, Охрид – 15, , Прилеп – 11, Куманово – 8, Делчево – 6, Тетово и Кичево – по 5, Велес, Струмица, Штип и Гевгелија – по 4,Кочани – 3, Гостивар, Ресен, Валандово и Крушево – по 2,Сруга, Неготино, Свети Николе Радовиш и Виница – по 1.

Регистрирани сe 326 оздравени пациенти од: Скопје – 188, , Битола – 26, Прилеп – 16, Кавадарци и Охрид – по 15, Велес – 13, Куманово – 12, Кочани – 9, Струмица – 7, Делчево – 6, Кичево и Гевгелија – по 5, Берово – 3, Ресен, Валандово, Крушево, Неготино, Кратово и Пехчево – по 1.

Направени се 2.225 тестови преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-71, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово-23, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–183, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-58, Биотек-72, Систина-36, лабораторија Лаор-58, Синлаб-8, Ремедика-15, Плодност-15, Генеа-6, Никоб Лаб-124, ВФВ Медикал-63, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 972.

Досега во земјата се направени вкупно 1.962.489 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.979, бројот на оздравени пациенти е 294.988, на починати е 9.221, а бројот на активни случаи изнесува 1.770.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 143.506, Активни 960
Куманово 16.552, Активни 43
Битола 14.801, Активни 166
Прилеп 13.992, Активни 98
Тетово 13.418, Активни 44
Кавадарци 10.489, Активни 82
Велес 9.682, Активни 34
Гостивар 9.531, Активни 17
Охрид 8.731, Активни 72
Струмица 7.996, Активни 16
Штип 7.970, Активни 17
Кичево 5.561, Активни 41
Кочани 5.049, Активни 20
Струга 4.695, Активни 15
Струга 4.695, Активни 15
Неготино 3.658, Активни 13
Ресен 2.676, Активни 14
Свети Николе 2.615, Активни 3
Радовиш 2.515, Активни 12
Крива Паланка 2.405, Активни 2
Делчево 1.947, Активни 31
Дебар 1.670, Активни 12
Берово 1.637, Активни 3
Валандово 1.476, Активни 4
Виница 1.379, Активни 8
Пробиштип 1.263, Активни 5
Богданци 1.019, Активни 7
Кратово 960, Активни 2
Крушево 922, Активни 9
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 485, Активни 0
Дојран 343, Активни 1

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com