14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Денеска средба Путин – Лукашенко, ќе се зборува за Украина

Најчитани вести

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе се сретне со белорускиот диктатор Александар Лукашенко. Според Скај њуз, тие ќе разговараат за ситуацијата во Украина и санкциите што Западот ги воведе кон Русија и Белорусија.

Десетици илјади руски војници кои ја нападнаа Украина влегоа во земјата од Белорусија.

Лукашенко тврди дека Белорусија мора да биде вклучена во преговорите за завршување на конфликтот, исто како што Белорусија неправедно е опишана како „соучесник во агресијата“.

Путин и Лукашенко ќе се сретнат на далечниот исток на Русија, во руското вселенско пристаниште Восточни, објави белоруската новинска агенција Белта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com