7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Денеска се регистрирани 1.272 нови случаи на Ковид 19, oздравени се 868 пациенти – починати се 33 лица

Најчитани вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес – 39, Охрид – 34, Штип – 32, Струмица и Струга – по 23, Кочани – 22, Кичево и Берово – по 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Крива Паланка – 17, Гевгелија – 15, Валандово – 11, Ресен – 10, Радовиш – 9, Свети Николе, Пробиштип и Виница – по 8, Делчево – 5, Демир Капија, Кратово и Пехчево – по 4, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Крушево – 1.
Регистрирани се 868 оздравени пациенти од: Скопје – 421, Охрид – 55, Куманово – 50, Прилеп – 46, Велес – 35, Кавадарци – 27, Неготино и Гевгелија – по 25, Штип и Струмица – по 20, Битола – 19, Гостивар – 17, Тетово и Струга – по 16, Кичево – 14, Кочани и Радовиш – по 12, Берово – 7, Кратово – 5, Крива Паланка и Крушево – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци – по 2, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.
Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г). Сите пријавени смртни случаи се починати во болнички услови.
Направени се 3.948 тестови преку: ИЈЗ-479, ЦЈЗ Скопје-106, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-40, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-144, Жан Митрев (Филип Втори)-231, Авицена-314, Биотек-337, Систина-285, лабораторија Лаор-176, Синлаб-112, Ремедика-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.557.
Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 57564, активни 9329 Прилеп 6997, активни 1047 Куманово 6744, активни 782 Тетово 6273, активни 577 Гостивар 4493, активни 453 Велес 4418, активни 652 Кавадарци 4407, активни 697 Битола 4333, активни 677 Штип 4227, активни 410 Охрид 4086, активни 709 Струмица 3216, активни 315 Струга 2667, активни 215 Кочани 2229, активни 227 Кичево 1986, активни 158 Неготино 1910, активни 389 Гевгелија 1792, активни 363 Свети Николе 1256, активни 111 Крива Паланка 1061, активни 104 Ресен 992, активни 155 Радовиш 886, активни 101 Дебар 848, активни 44 Делчево 840, активни 88 Берово 832, активни 112 Пробиштип 681, активни 93 Виница 600, активни 63 Валандово 505, активни 74 Крушево 431, активни 129 Богданци 401, активни 70 Демир Капија 353, активни 81 Кратово 326, активни 24 Демир Хисар 322, активни 43 Македонски Брод 292, активни 30 Пехчево 230, активни 30 Македонска Каменица 203, активни 9 Дојран 110, активни 9

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести