1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Денеска пресуда за обвиненијата против Ратко Младиќ

Најчитани вести

Иако во ноември 2017 Младиќ веќе беше осуден на доживотен затвор, работата на Хашкиот трибунал ја презеде меѓународниот механизам за кривини судови кој последен ќе треба да пресече.

Меѓународниот механизам за кривични судови, денеска во 15 часот ќе му ја изрече конечната пресуда за воените злосторства во БиХ на Ратко Младиќ по повеќе од 10 години притвор, бившиот командант на Армијата на Република Српска денеска ќе ја слушне пресудата.

Иако во ноември 2017 Младиќ веќе беше осуден на доживотен затвор, работата на Хашкиот трибунал ја презеде меѓународниот механизам за кривини судови кој последен ќе треба да пресече.

Ова е лажна пресуда и не ja признавам. Лажниот судија ми донесе нејасна доживотна казна затвор … Затоа што ги бранев својот народ и земја од НАТО.

Оваа организација е илјада пати полошо од наполеон и Хитлер! Тие убија половина од населението на блискиот исток. Украина, Сирија, Либија, се бранеше Младиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести