7 C
Skopje
Monday, March 1, 2021

Денеска и утре делегација на Венециската комисија во Скопје на разговори за Законот за јазиците

Најчитани вести

Делегација на Венециската комисија денеска ќе престојува во земјава, каде ќе се сретне со членови на пратенички групи и пратеници од помали етнички заедници во врска со побараното мислење од Комисијата за Законот за употреба на јазиците.

Претставници на делегацијата на Венециската комисија ќе имаат средби со пратеници од пратеничките групи на ДУИ, на СДСМ, на ВМРО-ДПМНЕ и од независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ. Тие ќе имаат заедничка средба со пратеници на политички партии од помалите етнички заедници, како и заедничка средба со пратеници од Алтернатива, Алијанса за Албанците и Беса.

Повеќе вести

- Advertisement -

Најнови вести