20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Дендиас на средби со Ердоган и со Чавушоглу во Анкара

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас денеска во Анкара ќе биде примен од претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, а ќе се сретне и со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу.

Средбата Чавушоглу – Дендиас беше најавена уште минатиот месец и закажана за 14 април, меѓутоа поради вчерашниот вонреден состанок на министрите за надворешни работи и одбрана на НАТО се одложи за денеска, додека, пак, за средбата на шефот на грчката дипломатија со турскиот претседател, информираа доцна синоќа од Министерството за надворешни работи на Грција.

Дендиас ќе биде во придружба на заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис, а на средбата со Чавушоглу, како што соопштија од грчкото МНР, ќе се „разгледаат билатералните односи, како и регионални и меѓународни прашања“.

Пред да замине за Анкара, Дендиас ќе учествува на трилатералната средба на министрите за надворешни работи на Грција, Кипар и Либан која ќе се одржи во грчкото МНР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести