21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Дендиас на мини турнејата во Тирана, Сараево и Скопје

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас од денеска до среда ќе ги посети Албанија, Босна и Херцеговина и Северна Македонија, со цел и зајакнување на билатералните односи и изразување поддршка за ЕУ перспективата на регионот. Дендиас денеска ќе биде во Тирана, во вторник во Сараево, а в среда во Скопје. „Оваа турнеја е во рамките за зајакнување на билатералните односи, од една страна и од друга страна, да ги потсетиме сите, како во регионот, така и во Европската унија за важноста на овој регион“, рече портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану на редовниот брифинг со новинарите во средата. Тој додаде дека сите овие средби, една по друга се и затоа што на 10 јуни во Солун ќе се одржи Самит на високо ниво во рамки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во периодот 2021-2022 година, со што ќе заврши грчкото претседателство.

Шефот на грчката дипломатија в среда во Скопје ќе оствари средби со претседателот, премиерот и министерот за надворешни работи на Северна Македонија. Папајоану коментираше дека шефовите на дипломатиите на Грција и на Северна Македонија имаат континуирани контакти, а последниот беше минатата сабота на неформалниот состанок на НАТО. Посетата на Дендиас на Скопје ја соопшти и министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи на прес конференцијата во минатата среда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com