18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Демонстрантите во Ирак растерани со водени топови

Најчитани вести

Ирачките сили за безбедност со водени топови ги растераа антивладините демонстранти во Багдад, во близина на „Зелената зона“, каде што е седиштето на Владата и Амбасадата на САД.

Според очевидци, полицијата употребила солзавец за да ги спречи демонстрантите кои повторно се собираат.

Повеќе од 150 луѓе загинаа во антивладините протести од почетокот на овој месец во Багдад и други градови во Ирак, претежно на југ.

Повеќето од демонстрантите се млади кои бараат работа, сузбивање на корупцијата и функционални јавни служби.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com