4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Демократски сојуз: Шестмесечната кампања ќе се одрази на стабилноста и бизнисот

Најчитани вести

Демократскиот сојуз оценува дека предизборната кампања за предвремените парламентарни избори, договорени за 12 април 2020 година започнаа многу рано и спротивно на Изборниот законик.

„Со партиските активности и нивното медиумско покривање, ќе заостанат реформите битни за продолжување на евроинтеграциските процеси, негативен одраз ќе имаат и врз стабилноста и економскиот развој. Шест месеци се долг период за изборна кампања и тоа никаде не се случува“, соопшти партијата.

Демократскиот сојуз предлага да се воздржат партиите од предизборна кампања се до законски определениот период, односно 20 дена пред денот на одржување на изборите.

„Наредните три месеци додека заседава парламентот да се искористат за измена на Изборниот законик, за Македонија да биде една изборна единица, да се донесе Законот за јавно обвинителство, да се донесат и други реформски закони и дебатира за се што треба Македонија да направи за да продолжи имплементацијата на европските вредности и стандарди (владеење на правото, борба против криминалот итн.)“, се вели во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести