Home » Демократски сојуз: Минимална плата од 300 евра

Демократски сојуз: Минимална плата од 300 евра

by Журнал.мк

Демократскиот сојуз смета дека минималната плата треба да се зголеми на 18.000 денари, при што ги охрабрува работодавците да се усогласат со синдикатот.

„Во услови на инфлација и зголемување на цените на прехрамбените производи, електричната енергија, гасот и услугите неопходно е да се води сметка за работниците со ниски плати, како и пензионерите.

Воедно треба да се поддржат компаниите кои објективно не се во можност да остварат приходи за зголемување на минималната плата“, се наведува во партиското соопштение.

Од Демократскиот сојуз потсетуваат дека уште во јануари 2016 година, предлагале зголемување на минималната плата (да изнесува 300 евра), но тогаш Парламентот, предложените законски решенија не ги прифатил.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More