27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Демократски сојуз бара истрага за обидите да се предизвикаат меѓуетнички судири

Најчитани вести

Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бара брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на меѓуетнички план.

Демократскиот сојуз инсистира на истрага со цел да се откријат организаторите на овој напад каде, освен со камења, столици и други предмети, најмалку две лица користеа и огнено оружје.

„Протестите се демократско право на искажување на став и револт, но насилството и напади врз полицијата се недозволени. При масовни собири и протести, секогаш има поединци, но и организирани групи, кои смислено прават инциденти. Ги повикуваме сите што протестираат да се воздржат од насилство, а кога нема формален организатор, партиите да не го користат незадоволството на граѓаните за партиски цели. Демократскиот сојуз докрај ќе ги штити националните и стратешките интереси на Македонија“, стои во реакцијата на оваа партија, една од многуте од политичари, партии и невладини организации со која се осудуваат насилствата на протестот под закрила на ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

Инаку, полицијата соопшти дека тројца полициски службеници се повредени, а пет лица се приведени за време на вчерашниот протест против францускиот предлог.

– Двајца од полициските службеници се здобија со повреди при инцидент во близина на споменикот „Скендербег“, каде со брза реакција на полицијата беше избегнат поголем инцидент, при што веднаш беше приведен Е.Ј. (40) од Скопје, осомничен за пукање од пиштол. Пиштолот е обезбеден, за случајот е известен јавен обвинител и по негово документирање против лицето ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Како што соопшти Министерството, лишени се од слобода уште три лица поради фрлање со тврди предмети кон полициски службеници.

– Еден полициски службеник беше повреден со тврди предмети пред Собранието и задржан е на болничко лекување. Уште едно лице е приведено пред угостителски објект на подрачјето на Центар, поради снимање со дрон без дозвола, додаваат од МВР.

За време на собирот пред Собранието, Министерството информира дека е регистриран и настан во кој учесници во протестот се обидувале да отстранат група на маскирани лица, кои предизвикувале инциденти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com