9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Делта сојот потврден во Косово

Најчитани вести

На Косово се регистрирани двајца заболени со делта сојот на коронавирусот, објави денеска косовското Министерство за здравство.

„Од вкупно 22 позитивни примероци испратени до Институтот за вирусологија на Универзитетската клиника ‘Шарит’ во Берлин, варијантата делта на САРС-КоВ-2 беше идентификувана во два примерока“, соопшти Министерството.

Двајцата заболени имале симптоми, но веќе оздравеле.

Варијантата делта првпат е откриена во Индија во декември 2020 година, а денес е една од највознемирувачките варијанти во светот. Истражувањата покажуваат дека ова е можеби најбрзо распространетата варијанта и позаразна од британскиот сој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести