0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Делта сојот во Словенија наскоро може да стане доминантна: Надлежните апелираат граѓаните да се вакцинираат

Најчитани вести

Во Словенија досега се потврдени 200 случаи на позаразна делта варијанта на коронавирус во лабораториите и се проценува дека може да стане доминантен во рок од една до две недели.

Најновите податоци од овластени лаборатории покажуваат дека 200 случаи на вирус делта се потврдени во Словенија со примероци на секвенционирање, од кои 66 случаи биле потврдени во неделата од 27 јуни до 4 јули, а 70 случаи во претходната недела. Резултатите од секвенционирањето на примероците земени од стотици словенечки матуранти кои се заразиле со коронавирус во Шпанија, а за кои исто така се сомнева дека се варијанти на делта, сè уште се чекаат, објавија денес словенечките медиуми.

Делта варијантата во Словенија сè уште не стана доминантна, но таа е во фаза на експоненцијален раст, така што може да надвладее над другите варијанти во рок од една до две недели, рече во интервјуто Матеја Логар, епидемиолог, кој го предводи владиниот стручен тим. за POP-TV. за kovid-19.

Според неа, варијантата делта се шири 70-80 проценти побрзо од класичната алфа варијанта и ја предизвикува болеста порано, бидејќи симптомите се развиваат помалку од пет дена по контактот со заразеното лице.

Словенечката влада продолжува да предупредува дека може да следи нов бран на епидемија ковида-19 на есен, поради нови варијанти и недоволен број на вакцинирани.

Имено, вакцинацијата на населението е далеку од очекувана, и се чини дека сите чекаат да се вакцинира некој друг, и дека со тоа ќе се постигне колективен имунитет, предупреди таа во изјава за ПОП-ТВ Логар, додавајќи дека тоа не е фер размислување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести