0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Делта сојот брзо се шири низ цела Европа: Земјитe да го забрзаат процесот на вакцинација

Најчитани вести

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) процени дека до крајот на август, делта сојот ќе претставува 90 проценти од сите инфекции со коронавируси во Европската унија, па затоа им препорачаа на земјите да ги забрзаат програмите за вакцинација.

ЕЦДЦ и Европската агенција за лекови (ЕМА) ги повикаа граѓаните на ЕУ да се вакцинираат и да се придржуваат до препорачаниот број дози, истакнувајќи дека новата, делта варијанта брзо се шири низ цела Европа и може сериозно да ги загрози напорите за контрола на пандемијата до денес.

„Достапните докази сугерираат дека оваа варијанта е заразна од 40 до 60 проценти од варијантата Алфа (Б.1.1.7), првичната загрижувачка варијанта на коронавирус во ЕУ. Покрај тоа, варијантата делта може да биде поврзана со поголем ризик од хоспитализација “, рече ЕМА.

Институцијата нагласи дека прелиминарните резултати сугерираат дека и двете дози на вакцини ковид-19, аплицирани во две дози (произведени од Фајзер Модерна или Астра Зенека), треба да се примат со цел да се постигне соодветна заштита од варијантата делта.

„Ризикот од развој на тешки ковиди-19 и фатални исходи е поголем кај постари лица или лица со хронични заболувања, што ја нагласува потребата за целосна вакцинација кај овие групи. Сепак, според информациите со кои располага ЕЦДЦ, во моментов има десет земји во економската област на ЕУ / Европската унија каде скоро 30 проценти или повеќе од луѓето над 80 години сè уште не биле целосно вакцинирани “, се вели во соопштението на ЕМА.

Се препорачува во некои земји да се работи на зголемување на нивото на вакцинирани здравствени работници и персонал и во здравствените и во социјалните институции.

„ЕМА и ЕЦДЦ ги охрабруваат здравствените работници и медицинскиот персонал што побрзо да се вакцинираат за да се заштитат себе си, своите семејства, соработници и оние за кои се грижат. Со цел да одговорат на овие потреби и да ги зголемат стапките на вакцинација, земјите можеби ќе треба да ги прилагодат своите кампањи за вакцинација, на пример во однос на временскиот интервал помеѓу две дози на вакцини, врз основа на епидемиолошката состојба, појавата на нови варијанти на ковид 19 и нови податоци за ефикасноста на вакцините. коронавирус “, велат тие.

ЕМА посочи дека ниту тие, ниту ЕЦДЦ во моментов немаат овластување да даваат конечни препораки за употреба на две различни вакцини, во рамките на првата и втората доза.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести