Home » Делегацијата на Ековас на средба со хунтата

Делегацијата на Ековас на средба со хунтата

by Журнал.мк

Делегација од западноафриканскиот регионален блок на средба со водачот на хунтата на Нигер со цел смирување на состојбата во земјата. Ековас на 10 август нареди распоредување сила на подготвеност за да се врати уставното владеење во Нигер.

Комесарот за мир и безбедност на Ековас, рече дека 11 од 15-те нејзини земји-членки се согласиле да ги ангажираат трупите на воена интервенција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More