Home » Деблокирани се три украински пристаништа

Деблокирани се три украински пристаништа

by Журнал.мк

Олексеј Гончаренко, пратеникот во Врховната Рада на Украина, соопшти дека за време на преговорите за извоз на жито, страните се договориле да деблокираат три украински пристаништа и да извезуваат производи од нив.

– Според моите информации, претставници на Украина, Турција, Русија и ОН се договориле за можноста за деблокирање на нашите три пристаништа за товарење за време на преговорите за продолжување на извозот на украинското жито преку Црното Море. Станува збор за Одеса, Чорноморск и Јужни, напиша Гончаренко на Телеграм.

Според него, житото се планира да се извезува од украинските пристаништа во конвои под услов „прекин на огнот во географските граници и некои операции за деминирање“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More