13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

ДВЕ ПРИЧИНИ ЗА ВИСОКИОТ БРОЈ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД – на лекар се јавуваат многу доцна, а имале и по повеќе коморбидитети

Најчитани вести

Големиот број смртни случаи во земјава од коронавирусот се должи на две работи. Прво, како што објаснуваат од Министерството за здравство, граѓаните многу доцна се јавуваат на лекар, често и од причина што не мислат дека се заразени со коронавирусот, бидејќи делта сојот има поинакви манифестации од претходните варијанти на ова заболување. Втората причина, пак, како што велат, е тоа што починатите граѓани имале голем број други заболувања, односно коморбидитети. 

Како што е познато, во последниве некоку дена во земјава има голем број случаи на починати граѓани од корона вирусот, односно над 160 граѓани во последните дваесетина дена. Речиси секој ден има двоцифрени броеви на починати граѓани. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com