17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Две иницијативи и едно барање на денешната седница на Уставен суд

Најчитани вести

Уставниот суд денеска ќе ја одржи деветтата седница во 2022 година на која на дневен ред се две иницијативи и едно барање за заштита на слободите и правата.

Првата иницијатива, како што известија од Уставен суд, е во врска со Одлуката за превентивни препораки и времени мерки, за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19.

Втората иницијатива која ќе биде разгледана денеска е Решението на Командантот на Воена пошта 4770 Куманово.

Како трета точка на дневниот ред е Барање за заштита на слободи и права поднесено од поранешниот претседател на Основниот Кривичен суд – Скопје, Владимир Панчевски, против пресудите на Основен суд – Велес и Апелационит суд – Скопје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com