Home » Два милиони случаи на треска пријавени во Северна Кореја

Два милиони случаи на треска пријавени во Северна Кореја

by Журнал.мк

Во Северна Кореја се регистрирани два милиони случаи на треска, само една седмица откако беа потврдени првите официјални случаи на Ковид-19.

Само во еден ден, во средата, се пријавени случаи на треска кај 262 илјади пациенти, објавија државните медиуми.

Вкупно пријавени се речиси два милиони случаи на Ковид, од кои 1,2 милиони веќе се опоравиле.

Во Северна Кореја со популација од речиси 26 милиони жители смртноста од Ковид-19 е еден починат од 63 заболени.

Експертите проценуваат дека Северна Кореја нема капацитети да спроведува тестови за Ковид-19 за секој суспектен, па оттаму пријавува случаи на треска. Светската здравствена организација претпоставува дека во земјата која е речиси изолирана од остатокот од светот не е спроведена никаква вакцинација.

Првиот случај на Ковид-19 Пјонгјанг официјално го потврди минатиот четврток.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More