1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Двајца рудари исчезнати во пожар во Русија

Најчитани вести

Двајца рудари се пријавени како исчезнати во пожар што избувнал во рудникот „Јарегањефт“ во северозападна Русија, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Пожарникарите успеале да го совладаат огнот кој зафатил површина од 2.000 квадратни метри.

Во моментот кога избувнал пожарот на длабочина од околу 200 метри, во рудникот имало 45 лица од кои 33 излегле на површината, а деветмина останале да им помагаат на екипите за спасување.

Еден рудар е хоспитализиран, додека по двајца сè уште се трага.

Во тек е истрага за инцидентот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести