-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Да се наежите!Девојчето снимаше видео на работ на водопад висок 100 метри, гледајќи ја смртта право во очите – Сè за лајкови! (ВИДЕО)

Најчитани вести

Во денешно време, луѓето прават сè за да задоволат некого на социјалните мрежи. Додека некои го документираат секој свој потег, други се обидуваат да стапат во контакт со разни ексцентрици. Ова е случај на студентката Амаирис Роуз, која беше фотографирана за време на одмор во Замбија, додека позираше на работ на водопадите Викторија.

25-годишната жена сподели фотографии на својот Инстаграм профил, со повеќе од 35.000 следбеници и кратко застрашувачко видео, како што се снимаше на работ на водопад, кој снабдува вода со повеќе од 100 метри длабоки клисури. Водата тука тече со брзина од 500.000 кубни метри во минута. Амаирис лежеше во таканаречениот ѓаволски базен, кој често привлекува туристи од целиот свет, информира веб-страницата Метро. Во природно формиран базен кој лежи или плива, постои голем ризик дека водата може да истурка од работ. Таквата забава во ова време честопати резултираше со трагедии и непотребни смртни случаи.

Иако Амаирис имаше поголема среќа, корисниците на социјалните мрежи ја обвинија дека е несовесна или дека само сака само да привлече внимание. Другите напишаа дека таа дава лош пример за другите луѓе да ги ризикуваат своите животи поради нивната популарност на социјалните мрежи. Други бараат таа да созрее.

“Дали се шегувате со овие опасни видеа? Вашиот живот вреди повеќе од ова”, напиша еден корисник на Инстаграм. “Некој веќе почина затоа што тој го стори истото што и вие. Членовите на вашето семејство сигурно не ги ценат овие опасни работи. Ве молиме запрете”, напиша друг корисник.

Амаирис, по потекло од Питсбург, Пенсилванија, се брани себеси: “Воопшто не се плашев, сè беше многу безбедно. Беше многу ослободувачко да се биде на работ на толку голем водопад”, рече таа.

“Беше само возбудливо. Сакам да патувам и да работам работи што ме вадат од зоната на удобност. Навистина го ценам мојот живот за тоа. Отпрвин размислував за негативни коментари, но сега сфатив дека овие луѓе не знаат ништо подобро, и тоа е нивен проблем. Убаво си поминав. Бев во Замбија на 25-от роденден и останав таму 10 дена со тетка ми. Тоа беше највозбудливото патување во мојот живот”, објасни Амаирис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести