3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Да се биде или не за Турција и Русија, Азурите се фаворити против Швајцарија

Најчитани вести

На Европското првенство во фудбал, во среда, ќе започне второто коло, во фазата по групи. По одигрувањето на денешните натпревари можат да се дефинираат позициите на репрезентациите, во групите А и Б.

Денот, во 15 часот, ќе го отворат Русија и Финска во Санкт Петербург. Русите, по катастрофалната игра и поразот од Белгија (0:3), немаат право на кикс, за нив победата е императив, доколку сакаат да играа во осмина-финалето.

Финците, по победата во чудниот меч против Данска, ќе играат на бод. Според сите прогнози четири поени во групата се доволни за пласман во нокаут фазата.

Императив на победа ќе имаат и селекциите на Турција и Велс, чии дуел во Баку ќе започне во 18 часот.

Турците ќе мора да го поправат впечатокот од првиот натпревар, кога беа прегазени од Италија со 0:3. Велшаните, по ремито со Швајцарија (1:1), исто така ќе атакуваат на победа. Три бода од овој дуел ќе им ја отворат врата кон осмина-финалето.

Италија, од 21 часот, ќе игра против Швајцарија. Азурите со победа ќе си обезбедат пласман во нокаут рундата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести