7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Дачија дастер е вториот најпродаван автомобил во ЕУ во август, веднаш зад голфот

Најчитани вести

Аналитичарите на ЈАТО дајнамикс ја објавија новата листа на најпродавани автомобили во Европа.

Иако за неколку дена ќе биде претставена новата генерација, фолксваген голф и со старата останува најпродаван модел на „Стариот континент“.

Според резултатите на ЈАТО, Фолксваген во август продал 26.411 примероци на голф 7, што е пад од 23,6 отсто во однос на истиот месец лани.

И покрај големиот пад, што е нормално имајќи предвид дека наскоро ќе биде претставен голф 8, најблискиот ривал продал дури 7.000 примероци помалку.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести